Cestování se zase stává téměř bezproblémovým, jako před pandemií. A tak mnozí z nás řeší, kam se v rámci Evropy vydat na výlet. Jednou z dostupných destinací je Barcelona. Z Prahy sem létají nízkonákladové společnosti a zpáteční letenku si tak můžete obstarat už kolem 1500 Kč.
Barcelona sama o sobě se může stát rychlým eurovíkendem, kdy si vyznačíte trasu a proběhnete všechny významné památky. I s posezením na pláži vám na to budou stačit dva až tři dny.
Kdo ale jen nesbírá špendlíky na mapě, možná bude čekat od této části Katalánska trochu víc. Co třeba ohromující skalní město Montserrat, starobylá přímořská městečka Sitges a Tarragona, pouliční umělci, tržiště nebo sídliště, kam se jezdí výtahem? Zkuste zažít cokoliv trochu jinak, než píšou cestovky.
Montserrat – spát mezi skalními kužely a stády kamzíků
Jak jinak poznat Katalánsko než z nejvyššího bodu pohoří Montserrat – Sant Jeroni 1235 m.n.m.?
Na letiště přilétáme ve čtvrtek v 1 ráno a není strategičtější nápad než přespat tady. Zalezeme do zadní části terminálu 2, kde je přítmí a rozložíme tábor. Vše jde bez problému a nikdo si nás s Luckou do rána ani nevšimne. Chvíli po čtvrt na 8 nám jede metro (označení M) na stanici Europa, Fira. Tam se nasnídáme, koupíme kartuši v nedalekém Decathlonu a vlakem v 9:42 pokračujeme do Montserratu. Tyto vlaky jezdí každou hodinu (označení R = Rodalies).
Tip: kombinovaná jízdenka do Montserratu vlak + zubačka stojí 12,50 EUR, jídlo a případně i sportovní vybavení si můžete koupit na Europa Fira v Carrefouru
S příjezdem před polednem se nám zdárně podaří vyšplhat na Sant Jeroni a vydat se zanedbanou žlutou stezkou na Refugi Vicenç Barbé. Samotný výstup po skále na Montgròs dá zabrat a to je ještě několik kilometrů před námi. Jak den pomalu končí, trochu se bojíme, že za světla nedojdeme. Do cesty se nám staví překvapení kamzíci a občas v množství vyšlapaných cest zahneme jinam a musíme se vracet. Nakonec ale na terase turistické chaty ohříváme večeři, vaříme si čaj a spokojeně usínáme.
Tip: na Refugi Vicenç Barbé je otevřená místnost pro turisty s kamny a možností přespat ve vlastním spacáku
Další den dopoledne už baštíme obří omeletu ve vesničce a stejnojmenném penzionu Sant Pau de la Guàrdia. Autentičnost Katalánska se tady dá klidně ždímat. Dál pokračujeme pěšky do Castellolí, odkud jezdí pravidelné autobusové spojení do Barcelony.
Tip: autobus z Castellolí do Barcelony (zastávka Maria Cristina) jede ve všední dny 2x za hodinu a jednosměrná jízdenka stojí 7 EUR
Costa Daurada – zlaté pobřeží na jihu Katalánska
V Barceloně se zatím nezdržujeme, bude na ni čas později. Na zastávce Barcelona-Sants přestupujeme na vlak do přímořského městečka Sitges.
Sitges
Sitges je známé svými písečnými plážemi, starobylým centrem, karnevalem a mluví se o něm jako o „Ibize v miniatuře“ nebo „Saint Tropez Španělska“. Ceny nemovitostí se zde blíží nejdražším evropským městům.
Nás ale ceny nemovitostí dnes nezajímají. Den se tady dá prožít i bez nutnosti sahat hluboko do kapsy. Hned po příchodu na pláž nás vítá vystoupení baletek. Užíváme si teplý písek a po turistice v Montserratu jsme rádi, že můžeme odpočívat.
Přespíme opodál na útesu. Spánek nám ruší jen vlak, který projíždí jen pár kilometrů od moře.
Ráno si jdu zaběhat a těším se na koupání v moři. Voda je studená, ale po běhání není nic lepšího, než si zaplavat. Snídame s Luckou na našem útesu, pijeme kafe a jediné, co je v tuhle chvíli důležité, je jak si užít další den.
Tarragona
Jen hodinu cesty vlakem od Sitges se nachází další přitažlivé město – Tarragona. Tarragona se díky svému historickému centru zapsala na seznam UNESCO. Toto město bývalo hlavním městem římské provincie a je neskutečné kolik památek včetně amfiteátru a katedrály z 12. století se zachovalo.
Po třech dnech máme už potřebu odložit batohy a dát si sprchu. Rozhodneme se ubytovat na okraji Tarragony, kde najdeme penzión s dvoulůžkovým pokojem za 51 EUR na noc. Ceny v okolí jsou dvojnásobné, takže příliš neváháme.
Odpoledne nás čekají další útesy, písečné pláže a víno.
Barcelona
V neděli ráno vyrážíme zpátky do Barcelony. Vlak z Tarragony stojí pouhých 8 EUR a staví v Passeig de Gracia. Je to jen kousek od našeho ubytování Penziónu San Ramon, takže se rozhodneme vydat pěšky.
San Ramon je jeden ze seznamu nejlevnějšího ubytování v Barceloně. Za dvoulůžkový pokoj počítejte s cenou od 1400 Kč za noc.
Je neděle odpoledne a kolem přístavu vidíme různé skupinky, které se společně baví skejtováním, cvičením, tancováním na kolečkových bruslích nebo hrou na hudební nástroje. V druhé části prodávají místní ve stáncích vlastní výrobky jako ručně šité kabelky a batohy, náramky a různé dekorativní předměty. Zabavíme se tady až do večera.
Terrassa
V pondělí se chceme ještě jednou vrátit do hor a plánujeme výlet na vrchol La Mola. Do parku pod vrchol jezdí autobusy z Terrassy a Terrassa je známá svým historickým centrem. Z Barcelony z Placa de Catalunya se sem dostaneme vlakem za 4,60 EUR.
Bohužel než projdeme centrum, začnou se honit na nebi černý mraky a předpověď hlásí na odpoledne déšť. Vymýšlíme rychle náhradní plán, protože zmoknout ve skalách daleko nad městem se nám nechce.
Sabadell
Nadějí na den strávený v přírodě je soutěska Fordada v Sabadell. Je to pěkná klidná procházka během které se mraky rozeženou a z deště nakonec není nic.
Po stopách Gaudího
Co určitě v Barceloně nepřehlédnete jsou stavby architekta Gaudího.
Vše si zvládnete naplánovat jako pěší okruh, bez problému ale můžete využít metro, na které se dá koupit buď jednosměrná jízdenka, ale i celodenní nebo vícedenní přestupní.
1) Sagrada Familia
2) Parc Güell
3) Casa Milà
4) Casa Calvet
5) Casa Batlló
6) Casa Vincens
7) La Pedrera
Památky v Barceloně
Pro turisty vyhledávající památky nabízí Barcelona další skvosty. Tři hlavní, které byste při toulkách městem neměli minout, jsou:
1) Placa del Rei – náměstí, kde Kolumbus oznámil objevení Ameriky
2) Katedrála Eulalie
3) Vítězný oblouk
Nejkrásnější je ale pozorovat běžný městský život. Děti, které si hrají u katedrály, babičky, které věší prádlo nebo se projít velkou tržnicí Mercat St. Josef.
Až vás centrum města omrzí projďte se dlouhou písečnou pláží a bude-li pršet zavítejte do mořského akvária.
Rozloučit se s Barcelonou můžete jako my z vrcholu Montjuic – odehrávaly se zde olympijské hry v roce 1992 a zůstaly tady opuštěné stadiony. Z plaveckého bazénu budete mít město pod sebou jako na dlani.