Dámský víkendový roadtrip a osm zastávek na cestě podél severozápadních hranic s Německem. Výlet, který neměl chybu a o který se opět ráda podělím.
Soos rezervace
První zastávkou je přírodní rezervace Soos poblíž Františkových Lázní. Na cestě k ní míjíme i Motýlí dům, kde už se v dopoledních hodinách shlukují turisti.
Rezervaci Soos doporučuji navštívit mimo období sucha, můžete tady totiž vidět bublající mofety (bahenní sopky). My jsme je při procházce slatiništěm slyšeli i cítili, ale bublali si utajeně pod kořeny stromů, že jsme toho z té podívané moc neměli. V rezervaci jsou pak i muzea a odchytová stanice poraněných dravců.
Po obědě pak volíme krátkou procházku podél řeky Ohře v centru Chebu.
Cheb – Písečná brána, dřevěná krytá lávka a vyhlídková věž
Parkujeme poblíž lanového centra v areálu Krajinka s cílem projít se do kavárny na druhé straně řeky. Kdo by měl víc času, cesta vede až k vodní nádrži Skalka a dá se udělat pěkný okruh po obou stranách řeky.
Goethova skalka
Cestou do Aše máme ještě zastávku u Goethovy skalky, která byla vyhlášena přírodní památkou. Parkovat lze přímo u silnice a procházka ke skalce trvá zhruba čtvrt hodiny. Většina skal je taky odjištěna což by ocenila spousta lezců.
Aš – rozhledna Háj
Prý, kdo nebyl na této rozhledně, jakoby nebyl v Aši, hlásí cedule na cestě od parkoviště. Rozhledna je jednou z nemohutnějších a nejhezčích rozhleden v Čechách, což můžu určitě potvrdit. Výhledy na okolí jsem už sice viděla krásnější, ale co se týče stavby, mají poutače na tohle místo bezpochyby pravdu.
Na večer se přesouváme do Krušných hor, kde spíme na bytě v Abertamech.
Skály Na Strašidlech – Horní Blatná
Další den ráno jedeme prozkoumat ještě jednu lezeckou oblast a tou jsou skály „Na Strašidlech“ zastrčené v lesích u Horní Blatné. Všude je ticho a klid a k tomu nádherná vyhlídka na probouzející se zalesněné kopečky.
Továrna Sauersack u Přebuzi
Hlavním cílem dne je návštěva nacistické továrny na zpracování cínu, kterou za ta léta už pohltila příroda, stromy prorostly až do pater a do podzemí natekla voda z lesních pramenů.
Tyhle ruiny si toho asi hodně zažili, v místě byl taky zajatecký tábor. Někde píšou, že se pracovalo tajně v podzemích a v noci a vyráběli se tady rakety pro německou armádu. Areál má hlavní budovu a několik přilehlých, dále bazén pro zahušťování kalů, tábor pro vězně se nezachoval.
Údolí mlýnků – Jáchymov
Další pěknou atrakcí na našem výletě je údolí mlýnků u Jáchymova. Na potoce nad městem klape nyní 50 až 70 mlýnků, které převážně vlastnoručně přiváží na potok turisté s dětmi. Tradice vznikla před revolucí, kdy mlýnky začali stavět lidé z léčebny.
Bečov nad Teplou
Poslední zastávkou je zámek a hrad v Bečově nad Teplou což se neobejde bez ochutnávky palačinek U Mlsného medvěda. Vaří tady fairtrade kávu a dělají jedny z nejlepších palačinek široko daleko a to hned u parkoviště pod hradem.
1 komentář u „Podél severozápadních hranic – Cheb, Aš a Krušné hory 8/2018“